منحنی یادگیری ابینگهاوس چیست؟ (بهترین روش مرور درسی) - آکادمی میترا آرمان - دوره های رشدشغلی
منحنی یادگیری ابینگهاوس چیست؟ (بهترین روش مرور درسی)

منحنی یادگیری ابینگهاوس چیست؟ (بهترین روش مرور درسی)

ما هر روز در حال یادگیری هستیم، کتاب و بلاگ می خوانیم، پادکست گوش می دهیم، آموزش می بینیم، در لحظه ای که مطالب را می بینیم یا می شنویم به نظر می رسد توی ذهنمان حک شده و قرار نیست از بین برود، اما طولی نمی کشد که گویی مطالب پر می کشند و می روند. آیا شما هم پس از چند روز مطالعه، مطالبی که خواندید فراموش می کنید؟

روش های متفاوتی برای به خاطرسپاری اطلاعات و به یاد آوردن آن ها وجود دارد. این روش ها عملکرد دانش آموزان و کنکوری ها را به شدت افزایش می دهد. تمرین و مرور روش های به خاطرسپاری باعث می شود که یادگیری در هیچ دوره ای از زندگی متوقف نشود.

منحنی فراموشی ابینگهاوس

هرمان ابینگهاوس کسی بود که مفهوم منحنی یادگیری را خلق کرد. او یک روانشناس آلمانی بود که سعی داشت مسیری را کشف کند که میزان به خاطرسپاری را افزایش دهد.

ابینگهاوس و منحنی فراموشی

ابینگهاوس برای قدم گذاشتن در این مسیر، از خودش آغاز کرد، کلمات بی معنی دگک، اتب، فتل و … ساخت و آنقدر آن ها را تکرار کرد تا به یادش بماند.

او به این نتیجه رسید که فراموشی اطلاعات از بیست دقیقه اول شروع می شود. به همین دلیل اولین مرور در منحنی ابینگهاوس بیست دقیقه بعد از خواندن و یادگیری ست.

روش منحنی فراموشی ابینگهاوس

اگر شما مفاهیم دروس را صد درصد یادگرفته باشید بعد از یک روز، نزدیک به بیست تا سی درصد از آن اطلاعات را فراموش می کنید و اگر مطالب را مرور نکنید، هر روز به این عدد اضافه می شود. تا جایی که فقط بیست درصد از اطلاعات در ذهن باقی می ماند.

نه به فراموشی!

آیا می دانید که بعد از پنج بار مرور مطالب درسی، فراموشی یک مطلب از یادگیری آن سخت تر می شود.و مطالب در ذهن ماندگار می شود.

  • اولین مرور : بیست دقیقه بعد از خواندن مطالب
  • دومین مرور : یک روز بعد
  • سومین مرور : یک هفته بعد از مرور دوم
  • چهارمین مرور : ده روز بعد از اولین مطالعه
  • مرور پنجم : یک ماه بعد از اولین مطالعه

در دنیایی که هر روز نیازِ به روز رسانی اطلاعات و مهارت های قبلی و پردازش آموخته های جدید احساس می شود، لازم است مهارت های به خاطرسپاری و افزایس عملکرد یادگیری را بدست بیاوریم.

سخن پایانی:

این تعداد یادآوری برای شما سخت است؟ چه کسی این تاریخ ها را به یاد می آورد؟ یادتان باشد یادآوری از یادگیری مهم تر است، ما برای یادگیری هزینه و زمان صرف می کنیم و این مطالب می تواند ما را رشد دهد و چه در تحصیل و چه در کسب و کار منحصر به فرد شویم. از این تعداد یادآوری نگران نباشید و نترسید!  چراکه در مرورهای بعدی، زمان کمتری لازم است و خیلی زود تغییر اساسی را در خودتان احساس می کنید.

​​این بلاگ به سفارش سایت میترا آرمان تهیه شده و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است​.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید