چگونه به کمال گرایی غلبه کنیم؟ هفت راهکار موثر مقابله با کامل گرایی - آکادمی میترا آرمان - دوره های رشدشغلی
چگونه به کمال گرایی غلبه کنیم؟ هفت راهکار موثر مقابله با کامل گرایی

چگونه به کمال گرایی غلبه کنیم؟ هفت راهکار موثر مقابله با کامل گرایی

در مقاله تله کمال گرایی چیست؟ به طور مفصل درباره نحوه شناخت آن و آسیب هایی که به روان و جسم ما وارد می کند صحبت کردیم. هم چنین گفتیم با راهکارهایی ساده و کاربردی می توان به کامل گرایی غلبه کرده و  رشد کنیم.

۱- بدانید پنجاه درصدِ شما، صدردرصد شخص دیگر است.

هر وقت به این فکر کردید که به اندازه کافی خوب نیستید یا کاری را بی نقص انجام نداده اید، احتمالا خیلی بهتر از آنچه فکر می کنید عمل کردید. منتقد درونی ما، همیشه به ما گوشزد می کند که «تو کامل نیستی» اما با این روش، بخش دیگری از ذهن ما یادآوری می کند که «به اندازه کافی کارت خوبه».

۲-چابک باشید.

کارهایی که باید به نتیجه برسانید را بنویسید، سپس الویت بندی کنید. مثلا  برای امروز ده مورد بنویسید و سه تای اساسی و مهم را علامت بزنید. هر کار بزرگی برای مغز ما وحشتناک است بهتر است اهداف مهم را به قدم های کوچک تقسیم کنید. در این مرحله داریم کم کم تغییر می کنیم، نتیجه کار را بررسی کنید و فردا بهتر عمل کنید.

۳-من کمال گرا هستم و خلاص!

با گفتن اینکه من کامل گرا هستم، من دوست دارم کارها یا عالی پیش بروند یا اصلا اقدامی نمی کنم، در تله کمال گرایی باقی خواهید ماند. کمال گرایی لباس زیبایی نیست که با آن فخر بفروشیم، پس آن را تکرار نکنیم. یادمان باشد وقتی از تله کمال گرایی بیرون برویم در همه جنبه های زندگی پیشرفت خواهیم کرد و چیزهای بیشتری برای فخر فروشی خواهیم داشت.

۴-تعیین کنید کارها را در چه زمانی به پایان خواهید رساند.

تا حالا شنیده اید که کسی در پاسخ به شما بگوید: «کیفیت کار برای من مهمه  به همین دلیل با تاخیر کارو تحویل میدم.» هر چقدر به کمال گراها وقت بدهیم باز هم زمان می خواهند و به شیوه های مختلف بهانه می تراشند.

اگر خودتان این پاسخ را به دیگران تحویل می دهید باید بدانید در حال از دست دادن سرمایه بزرگی هستید. دارید اعتبار خودتان را خرج می کنید. همانطور که سراغ آدم های بهانه تراش نمی روید و کم کم ارتباط خود را با آن ها قطع می کنید آن ها هم از بدقولی تان کلافه می شوند.

۵-قدردان خود و اطرافیان باشید.

از آنجایی که کامل گراها انتظارات بالایی از روابط خود دارند بیشتر خطاها و اشتباه ها را توی ذهنشان ثبت می کنند و خیلی سریع بروز می دهند، در نتیجه دیگران را آزرده خاطر می کنند و تلاش های کوچک و بزرگ طرف مقابل را نادیده می گیرند. کمال گراها فقط به دیگران سخت نمی گیرند آن ها خودشان را برای همه کارهایی که کامل انجام نداده اند روزها سرزنش کنند.

حتی اگر شکست خورده اید، از خودتان قدردانی کنید، حتی اگر کم آورده اید، حتی اگر نمیدانید باید الان چه کاری انجام بدهید، یادتان باشد پنجاه درصدِ شما، صدردرصد شخص دیگر است. برای شروع، از  همکاران، دوستان و اعضای خانواده برای کارهایی که برای شما انجام داده اند تشکر کنید.

۶-خارج از چارچوب فکر کنید.

کاغذی بردارید و همه کارهایی که روزی آرزو داشتید انجام بدهید را بنویسید، مواردی که وسواس بی نقص بودن جلوی شما را گرفته علامت بزنید، سه تا پنج موردی که هنوز زمان دارند را انتخاب کرده و بنویسید؛ برای رسیدن به این خواسته باید از چه مسیری پیس بروید، همین الان اقدام کنید.

مثلا اگر علاقه دارید ورزش کنید، بنویسید کدام باشگاه ورزشی نزدیک محل زندگی خود را می شناسید، به آنجا بروید و هزینه و سانس رشته مدنظر را بپرسید. یک جعبه یا کیف ساده بردارید و وسایل ورزشی و لباس های مناسب را توی آن بریزید. سرگرم خرید بهترین لباس ها نشوید. اگر تردید دارید کدام رشته مناسب است، به خودتان بگویید یک ماه این رشته را امتحان می کنم تا ورزش مناسبم را پیدا کنم. هشدار گوشی خود را برای آن روز  تنظیم کنید و انجامش دهید.

چه خواسته ی دیگری دارید؟ می خواهید آموزش ببینید؟ می خواهید روابط عاطفی و شغلی با کیفیت تری داشته  باشید؟ قدم های کوچک را شناسایی کنید تا کم کم ذهن تربیت شود. مطابق با قدم های کوچک قدم بردارید.

۷-مدیتیشن کنید.

«ای کاش»، «کاش می شد»و «اگه بشه» عبارت هایی هستند که ما را در گذشته و آینده گیر می اندازند. ما فقط زمان حال را داریم. با تمرین مدیتیشن یا خودآگاهی به ذهن می آموزید که در زمان حال زندگی کند و از سفر در زمان دست بردارد.

در نتیجه:

می دانیم که برای بهبود شرایط زندگی بهتر است موانع ساختگی ذهن را برداریم. در این مقاله هفت راهکار کاربردی برای رهایی از تله کامل گرایی را بررسی کردیم.  آن ها را به کار بگیرید و با نسخه ی جذابی از خودتان آشنا شوید. شما برای ما بنویسید چه راهکارهای دیگری به این لیست اضافه می کنید؟

این بلاگ به سفارش سایت میترا آرمان تهیه شده و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.​

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید