چرا شغلِ معنادار شما را نجات می دهد؟ - آکادمی میترا آرمان - دوره های رشدشغلی
چرا شغلِ معنادار شما را نجات می دهد؟

چرا شغلِ معنادار شما را نجات می دهد؟

اقتصاددان ها به ما یاد داده اند که خودمان را بیشتر موجوداتی خودخواه بدانیم. این طور به نظر می رسد که اولین چیزی که از شغل می خواهیم پول است.مسئله ی جالب تر میزان معنادار بودنی است که از یک شغل انتظار داریم.

یک شغل می تواند درآمد خوبی داشته باشد و اعتبار زیادی برای مان به ارمغان بیاورد، اگر معنادار نباشد قدر نهایت ما را خفه می کند و روح مان را در هم می شکند.

شغل معنادار چیست؟

شغلی که به دیگران کمک کند. نقشی در خوشحال کردن غریبه ها داشته باشد. زیرا با این که خود را در شرایط خودخواهانه ای می بینیم، دل مان می خواهد زحمت های مان یا رنج کسی را کاهش دهد یا خرسندی آن ها را بیش تر کند.

شغلِ معنادار چه فایده ای دارد؟

شدیدا به این احساس نیاز داریم که بدانیم به خاطر هوش و قدرت مان، گوشه ای از دنیا را به جای اندکی بهتر تبدیل کرده ایم.بعضی مشاغل به راحتی با این نیازها تناسب دارند. کار پرستار و جراح قلب، بدون شک، اثری معنادار دارد. اما در طیفی از مشاغلی که کم تر به چشم می آیند، معنایی کم تر هیجان انگیز، اما به همان اندازه دلگرم کننده وجود دارد:

  • در شن پاشی کردن کف خانه کسی
  • در بهبود بخشیدن به دستگاه پخش خمیردندان
  • در پاک سازی حساب ها
  •  در رساندن نامه ها
  • در آموزش دادن ضربه با پشت راکت

گاهی بهتر نمی شود

در بیش تر روزهای زندگی از بهتر کردن شرایط عاجزیم، تحت کنترل نیروهای غیرانسانی ای هستیم که قدرت مقابله با آن ها را نداریم: نمی توانیم نتیجه انتخابات را عوض کنیم.نمی توانیم جلوی ازدواج بدفرجام دوست مان را بگیریم.نمی توانیم از این که کسی بسته اش را به موقع دریافت می کند، حساب دیفرانسیل را می فهمد، مرغی را می خورد که خوب کباب شده است، یا روی ملافه ای کاملا اتو کشیده می خوابد، اطمینان حاصل کنیم.

می توانیم میان کارهایی که باید در ساعات آینده انجام دهیم و کمک متواضعانه اما واقعی ای که می توانیم به پیشرفت بشر بکنیم، رابطه ای برقرار کنیم.

چیزی که روزهای خوب و بد ما را تعیین می کند، لزوما این نیست که روزی را بدون اضطراب گذرانده ایم یا زودتر به خانه برگشته ایم؛ بلکه تاثیر ملموس ایجاد تفاوت در زندگی دیگران است. این طور که معلوم است، تنها خوشحال کردن خودمان در زندگی کافی نیست.

منبع: این مطلب را از کتاب «معنای زندگی» که زیر نظر « آلن دوباتن» تهیه شده و «هما قناد» ترجمه کرده است، برداشتیم.

​​این بلاگ به سفارش سایت میترا آرمان تهیه شده و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است​.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید