کارآموزی چیست و چه مزایایی دارد؟ - آکادمی میترا آرمان - دوره های رشدشغلی
کارآموزی

کارآموزی چیست و چه مزایایی دارد؟

کارآموزی فرصت خوبی است برای کسانی که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل  شده‌اند یا به‌تازگی حوزه کاری خود را تغییر داده‌اند. بیشتر اوقات فارغ‌التحصیلان می‌پرسند آیا باید از کارآموزی شروع کنم؟ پاسخ این است، نه. اما یک کارآزموی خوب بیش از دانشگاه به شما می آموزد.

اگر در مراحل قبلی مثل ساخت رزومه و لینکدین حرفه‌ای خوب عمل کردید در جستجوی یک کار تمام‌وقت باشید و شروع کار حرفه‌ای و کسب درآمد را به تعویق نیندازید. هیچ قانونی نیست که بگوید چرا شما بدون کارآموزی وارد فضای حرفه‌ای شدید؟ کسی که توانمندی‌هایش را به‌خوبی نشان دهد استحقاق این را دارد که از کارآموزی بگذرد.

اما گاهی اوقات کارآموزی فرصت شغلی هیجان‌انگیزی در پی دارد و کمک می‌کند مهارت‌های نرم خود را پرورش داده و شبکة ارتباطی‌مان را گسترش بدهیم.

کارآموزی را به چشم فرصتی ببینید که قرار است پتانسیل‌های خود را نشان دهید و از کارفرما تأییدیه نهایی ورود به بازار کار را بگیرید. کارآموزان معمولاً فارغ‌التحصیلان یا دانش‌آموزانی هستند که  به‌مدت ۱ تا ۳ ماه در شرکت مشغول به ‌کار می‌شوند.

کارفرما در ازای فعالیت‌های کارآموز، باید به او مهارت‌های عملی، تجربه کار و دانش بیاموزد. معمولاً دوره کارآموزی به‌صورت کارهای داوطلبانه بدون حقوق یا گاهی با حقوق در نظر گرفته می‌شود.

چرا شرکت‌ها دوره‌های کارآموزی ارائه می‌دهند؟

شرکت‌ها دلایل مختلفی برای ارائه‌ دوره کارآموزی به دانشجویان دارند:

اهداف کوتاه‌مدت

به طور معمول، دوره‌های کارآموزی برای انجام کارهای اداری سطح پایین‌ مانند فتوکپی، ساخت فایل‌ها، انجام کارهای ساده با اکسل یا تهیه گزارش‌ها ساده ارائه می‌شوند. بسیاری از مشاغل طی این دوره‌ها، معمولاً به مدت چند هفته یا چند ماه و با هدف کمک به تکمیل پروژه یا رویدادهای بزرگ‌تر، کارآموزانی را در شرکتشان به ‌کار می‌گیرند.

کارآموزان می‌توانند تجربه‌ای واقعی از فعالیت در محیط کار به ‌دست آورند، مهارت‌های خود را در مدیریت پروژه‌های مختلف بهبود بخشند، مهارت‌هایی برای حل مسئله کسب کنند و نحوه مدیریت ارتباط با مشتری را بیاموزند. همچنین دوره کارآموزی به توسعه مهارت شبکه‌سازی و ایجاد ارتباطات ارزشمند در حوزه مربوطه کمک می‌کند.

· اهداف بلندمدت

بررسی‌ها نشان می‌دهند که تقریباً نیمی از کارفرمایان، حداقل ۲۰٪ از کارآموزان سابق خود را استخدام می‌کنند تا در برنامه‌های آموزشی تبلیغ کنند و کارآموزان آینده را آموزش دهند؛ به همین دلیل کارآموزان پس از اتمام تحصیلات، به‌احتمال زیاد به همان سازمانی که قبلاً دوره کارآموزی خود را در آن گذرانده‌اند، باز می‌گردند. استخدام کارآموزان سابق پس از پایان‌گرفتن دوره کارآموزی آنها، برای کارفرمایان سودمند است، زیرا در حال حاضر، این افراد شرکت و موقعیت شغلی خود را درک می‌کنند و به وظایفشان به‌خوبی آشنا هستند.

کارآموزان معمولاً چه‌کارهایی را انجام می‌دهند؟

کارهای کارآموزی معمولاً بسته به کارفرما، صنعت و نوع کارآموزی متفاوت‌اند؛ در کارآموزی بیشتر روی آموزش فرد تمرکز می‌شود؛ بنابراین نباید انتظار داشته باشید که در هفته اول کارآموزی خود، ‌مدیریت حساب کاربری مشتریان یا هماهنگی پروژه‌های خلاقانه به شما واگذار شود.

دوره‌های کارآموزی فرصتی عالی برای افراد هستند تا نحوه انجام کار در دنیای کسب‌وکار را از نزدیک بیاموزند؛ حتی اگر وظایف ساده و سطح پایینی بر عهده آنان گذاشته شود، باز هم تجربیات ارزشمندی برایشان به‌ همراه خواهند داشت. کارهای معمولی مانند بررسی ایمیل‌ها، وارد‌کردن داده‌ها، ساخت فایل‌ها، مرتب‌سازی اسناد، برنامه‌ریزی قرارهای کاری و غیره، از جمله وظایف ساده کارآموزان در سازمان‌ها محسوب می‌شوند.

ممکن است به برخی از کارآموزان مسئولیت‌های بیشتری داده شود و آنها بتوانند به عضو کلیدی تیم خود تبدیل شوند؛ به‌این‌ترتیب چنین افرادی نقش قابل‌توجهی در شرکتشان خواهند داشت.

کارآموزان به چه تجربیاتی نیاز دارند؟

کارفرمایان از کارآموزان آینده خود انتظار ندارند که سابقه‌ کار داشته باشند، مطالعه و تحصیل افراد را ملاک ارزیابی آنان در نظر می‌گیرند. به طور خاص، در صنایع خلاقانه می‌توانید رزومه کاری منحصربه‌فردی را برای خودتان بسازید؛ همچنین در این مسیر مهارت‌های مختلفی‌مانند بازاریابی، مدیریت مالی کسب کنید.

انجام کارآموزی چه مزایایی دارد؟

  • فرصتی برای بهبود دانش و مهارت‌های خود
  • آگاهی از زمینه کاری موردعلاقه خود
  • آشنایی با نحوه کار در مشاغل مختلف و چالش‌های روزمره آنها
  • فرصتی برای ایجاد شبکه‌ای از همکاران
  • کسب تجربیات کاری ارزشمند برای متمایز بودن ازسایر شاغلان
  • کسب تأییدیه تحصیلی واحد درسی کارآموزی
  • به‌کارگیری مفاهیم و راهبردهای تدریس شده
  • دریافت دستمزد مناسب

چگونه می‌توان برای کارآموزی اقدام کرد؟

برای پذیرش در شرکت‌ها، باید حداقل ۶ ماه قبل به دنبال فرصت‌های کارآموزی موردنظرتان باشید؛ به‌ یاد داشته باشید که هر شرکتی در بازه زمانی خاصی از سال، نیروهای جدیدی برای کارآموزی استخدام می‌کند. شما ترجیح میدهید در چه شرکتی کارآموزی تان را شروع کنید؟

این بلاگ به سفارش سایت میترا آرمان تهیه شده و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است​.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید