5 وظیفه ی دورکاری را بدانید تا شغل خود را حفظ کنید - آکادمی میترا آرمان - دوره های رشدشغلی
۵ وظیفه ی دورکاری را بدانید تا شغل خود را حفظ کنید

5 وظیفه ی دورکاری را بدانید تا شغل خود را حفظ کنید

حتی پیش از آنکه پندمی کرونا در ایران و سایر نقاط جهان اتفاق بیفتد، دورکاری یا عنوان فریلنسر بودن وجود داشته است. بعضی از کسب وکارها کوچک و یا حتی کسب و کارهای بزرگ از خانه مدیریت می شوند و همچنان سود آور و لذت بخش هستند.

دور کاری هم وظایف خود را دارد. اما مشاغلی مثل خدمات درمانی همچنان رابطه ی مستقیم خود را با مدیران و مراجعین حفظ می کنند و جایگزینی برای آن نیست.اتفاق های ناخوشایند می توانند ما را متوقف کنند یا اینکه درس هایی به ما بیاموزند. در کشورهای توسعه یافته، هر مانع یا شکست مورد مطالعه قرار می گیرد.کم کاری ها مشخص می شود. ندانسته ها روشن می شود. و رشدی پس از رشد دیگر اتفاق می افتد.جالب است بدانید تا قبل از اتفاقات اخیر هم بیش از ۳۰ درصد آمریکایی‌ها از راه دور کارشان را انجام می‌دادند.

۵ راهکار برای برنامه ریزی هدفمند در دورکاری:

۱- بدانیم در ساعت های کاری خود چه کردیم.

همانطور  که می دانید حضور در خانه به این معنا نیست که ساعت کاری شما کمتر شده است.اما می توانید ۸ ساعت کاری خود را هر زمان از روز کامل کنید.آماده باشید که اگر مدیر گزارش روزانه شما را خواست مستنداتی داشته باشید.یادداشت هایی داشته باشید که نشان بدهد شما چقدر زمان صرف چه کاری کرده اید.

الویت های کاری خود را بشناسید و در یادداشت های خود حتما از آن شروع کنید.مدیر می تواند تشخیص بدهد هر چند جلوی چشم او کار نمی کنید اما دقیقا مشغول کاری هستید که برای آن در نظر گرفته شدید.

۲- آنلاین باشیم یا نه؟

ممکن است آنلاین بودن در تمام ساعت های روز باعث حواس پرتی شما بشود، بنابراین ساعت هایی را به این کار اختصاص بدهید و به مدیریت اعلام کنید.او را در جریان بگذارید که این کار فقط به دلیل افزایش تمرکز شماست.در صورتی که کار واجبی پیش آمد از او بخواهید به شما پیامک بدهد تا بلافاصله آنلاین بشوید.

آنلاین بودن کاری تمام وقت است و سر و سامان دادن به شبکه های اجتماعی توجه زیادی می طلبد با این حال شما نمی توانید همیشه به گوشی خود چشم بدوزید پس این بازه های زمانی بررسی را کوتاه تر کنید.

 ۳- استراحت کنیم یا نه؟

به ازای هر دو ساعت نیم ساعت استراحت کنید. حواستان باشد برای این کار اگر وارد فضای گرم خانه و بچه ها بشوید ممکن زمان سریع بگذرد و شما یک دقیقه هم چشم روی هم نگذاشته باشید.

تا حد امکان در فضایی نزدیک به کار خود استراحت کنید.

  • چند دقیقه ای دراز بکشید.
  • موسیقی های دلخواه خودتان را گوش بدهید.
  • میوه یا میان وعده های خوشمزه بخورید.

۴- با همکاران هماهنگ باشیم یا نه؟

با همکاران خود تعیین کنید چه  ساعتی از روز می توانید بعضی هماهنگی ها را انجام دهید.اگر در مورد ارتباط با مدیران، یا شرایط دورکاری استرس دارید از آن ها کمک بخواهید. اپلیکیشن های جدید برای تمرین تنفس در ساعت های استراحت را به هم معرفی کنید واز تاثیرات آن بگویید.موسیقی های جذاب برای هم بفرستید.

۵- برنامه بریزیم یا نه؟

یک خانه و یک تلویزیون کافیست تا یک روز شما چنان مثل برق بگذرد که متوجه نشوید.پس به هشدارهایی نیاز دارید که شما را به ادامه کار برگرداند. وهمچنان هشدارهایی که به شما بگوید می بایست استراحت کنید.

مهم ترین کار شما الویت شماست. زمان بگذارید و یادداشت کنید چه کارهایی را بهتر است چه روزهایی انجام بدهید.همانطور که برای کار برنامه می ریزید برای خانواده و تفریحاتی که می توانید با آن ها داشته باشید هم برنامه بریزید.

در چالش های گروهی شرکت کنید یا چالش های شخصی خود را پیش ببرید.هر روز با افرادی خارج از محیط کار هم تعامل داشته باشید.می توانید مهارت های خود را تقویت کنید. شما زمانی دارید که مدت ها نداشتید.از دغدغه های رفت و آمد به سرکارتان کم شده است.

شما چه نکته ای به این لیست اضافه می کنین؟

​​این بلاگ به سفارش سایت میترا آرمان تهیه شده و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است​.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید